Domowy Kościół Archidiecezji Krakowskiej przeżywał Diecezjalny Dzień Skupienia dnia 20 lutego 2010 roku.

Spotkanie przygotował Rejon II w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie – Piaski Nowe.
Przewodnim tematem Dnia Skupienia była intronizacja relikwii błogosławionych Rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Mają oni być wzorem i orędownikami dla rodzin Domowego Kościoła.


Ich życie przybliżył nam w swojej konferencji – „Od uczczenia relikwii błogosławionych Rodziców św. Teresy od
Dzieciątka Jezus do naśladowania przykładu ich świątobliwego życia małżeńskiego „ - O. Dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD.
Relikwie Błogosławionych Małżonków- Ludwika i Zeli Martin - będą wędrowały po Rodzinach Domowego Kościoła. Należy je przyjąć z wiarą i pobożnością, upraszać błogosławionych, aby i nasze rodziny umiały kroczyć z Chrystusem i godzić się z wolą Bożą.
Ojciec Praśkiewicz wyjaśnił również czym są relikwie, a także w jaki sposób winny one być przechowywane i udostępniane dla publicznej czci.
Nakreślił także rys historyczny, w jaki sposób czczono szczątki świętych męczenników. Już Sobór Trydencki XV/XVI w. , wyraził się na temat relikwii – „wierni powinni czcić święte ciała męczenników, gdyż ciała te były wiernym życiem z Chrystusem i Świątynią Ducha Świętego”.
Kolejnym punktem dnia był Namiot Spotkania, do rozważania i modlitwy List św. Pawła do Kolosan –Kol 3,12-21.
Na spotkaniu w grupach rozważano drogi do świętości – drogę wspólną jako małżonków. Bracia i siostry dzielili się również przeżyciami ze spotkań z ludźmi, którzy według nich już tu na ziemi byli świętymi. Padały też świadectwa na temat spotkań z ludźmi, którzy są kandydatami na ołtarze.
Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekselencja Ks. Biskup Jan Szkodoń. W homilii Ks. Bp nawiązał do czytań jak również do Błogosławionych Małżonków, a także wskazał na okres, który obecnie przeżywamy.

Aby zrealizować swoje powołanie – powiedział Ks. Bp – trzeba zostawić wszystko, co sprzeciwia się woli Bożej – zostawić – to, co osłabia miłość w małżeństwie i rodzinie. Chodzi nie tylko o zewnętrzne powstanie, ale powstanie duchowe (celnik Mateusz). Wstając duchowo pomagamy innym (post, modlitwa) – wspieramy tych, którzy tego nie robią.
Wzorem Błogosławionych Małżonków mamy iść za Chrystusem , uczyć się od Niego. W Wielkim Poście rozważamy słowa Pana Jezusa „Kto chce iść za Mną …”. Tak jak celnik Mateusz zostawił wszystko i poszedł za Panem Jezusem.
Odnosząc się do lekcji z Księgi Izajasza, Ks. Bp powiedział, że prorok Izajasz ukazuje wierność Bogu w 3-ch obrazach: Ogród, Źródło i Budowla. Ogrodem jest ludzkie serce, rodzina. Ogrodnikiem Pan Jezus, ale i każdy z nas. Aby ogród przynosił owoce (w rodzinie tj. dziecko), należy o niego dbać. Nawadniać codzienną modlitwą, nawozić Słowem Bożym, oczyścić przez spowiedź i spotkania w Kręgach.
Źródłem jest sam Pan Jezus, ale także dla męża serce żony i odwrotnie, także serca dzieci. Woda, która ożywia, obmywa. Należy czuwać, aby tych źródeł nie zmącić. Jakże trzeba strzec tego źródła, którym jest Pan Jezus w rodzinie, jakim jest rodzicielstwo, tego powołania jakim jest rodzicielstwo.
Budowla, której fundamentem - kamieniem węgielnym jest Chrystus. Pan Jezus uczył aby budować na skale. W chwili próby budowla zawsze przetrwa. Często mówimy o duchowym domu, którego fundamentem jest Pan Jezus, ale który przecież wspólnie budujemy. Ks. Bp mówił, jak wielu dziś buduje na piasku, nie wierząc w moc sakramentu małżeństwa. Powiedział również, że wciąż Panu Bogu dziękujemy za Domowy Kościół. Prosił, aby budować ten duchowy dom. Pomagać innym przykładem, zachętą, modlitwą. W świecie, gdzie zło nazywają dobrem i chcą budować bez Boga – nie traćmy nadziei. Aby uczestniczyć w nabożeństwach wielkopostnych. Aby codziennie w rodzinie był jakiś akcent z Męki Pańskiej. Aby Wielki Post pomógł nam wpatrywać się w Pana Jezusa – Jego Mękę i Śmierć i wtedy lepiej zrozumieć, co znaczy: „ Pójdź za Mną”.

Homilia ta była dla nas szczególną ucztą duchową.

Po Mszy św. każdy z uczestników podchodził do relikwii aby je ucałować. Ten cenny „ dar”- relikwie otrzymaliśmy od naszego moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła ks. Wojciecha Warzechy. Piękny relikwiarz na relikwie Błogosławionych Małżonków, wyrzeźbił jeden z naszych braci – Andrzej Szczepaniec z Lubnia.

Ten dzień był pięknym przeżyciem i ubogaceniem duchowym. Było również coś dla ciała, gdyż zakończyliśmy go Agapą. Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym mogliśmy tak pięknie i bogato przeżyć ten Dzień Skupienia.