W dniu 23 października 2016r przy kościele Św. Jadwigi Królowej Polski odbyło się długo oczekiwane spotkanie z dr. Jackiem Pulikowskim pt. „O większe szczęście w małżeństwie i w rodzinie”.

Prowadzący konferencję to autorytet w zakresie tematów związanych z życiem rodzinnym i małżeńskim. Autor wielu książek min. „ Warto wspierać rozwój mężczyzny”, “Warto być ojcem”, “Warto pokochać teściową”, “Zakochanie... i co dalej?”, „Warto naprawić małżeństwo”. Ukazuje w nich, jak kształtować dojrzałe postawy w relacjach damsko-męskich, mimo różnic między mężczyzną i kobietą przedstawia jak zrozumieć, pokochać się jeszcze bardziej i uzupełniać się w małżeństwie.

Spotkanie rozpoczęło się od zagadnienia, co czyni człowieka szczęśliwym. Każdy z nas szuka szczęścia, ale często dzieje się tak, że szukamy w niewłaściwych miejscach i w niewłaściwy sposób.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – najważniejsze słowa i cała prawda o szczęściu! Słowa proste, dla członków Domowego Kościoła oczywiste, ale czy do końca zrozumiane i wprowadzane w czyn?. Nie ma łatwego szczęścia, również tego małżeńskiego, szczęście, to trud dochodzenia, wysiłek. Bóg podarował nam rozum i wolę, jako potężne narzędzia do kształtowania naszego ziemskiego szczęścia, którym powinna być wg prelegenta nasza osobista świętość. Osobista świętość, to jest to, co jako katolicy możemy dać światu!.

A co powinno być celem małżeństwa? Jest nim wspólna droga do świętości poprzez komunię osób na wzór komunii Osób Boskich - są to słowa Jana Pawła II, które przypomniał pan Pulikowski. Komunia osób w małżeństwie nie tylko jest ważna dla małżonków, ale także dla ich dzieci. Dzieci potrzebują kochających się rodziców, czują się wtedy bezpieczniej w domu.

Nie sposób w paru słowach opisać całego bogactwa spostrzeżeń, złotych myśli, inspiracji. Całe spotkanie trwało ponad cztery godziny, a w jego dalszej części poruszone zostały zagadnienia dotyczące między innymi osobistej dojrzałości w relacji małżeńskiej, budowania relacji, ze szczególnym uwzględnieniem różnic płciowych, trudności w budowaniu relacji, hierarchia relacji w życiu człowieka (mąż/żona, rodzice/dzieci, małżonkowie/teściowie, małżonkowie/inni ludzie, miejsce seksualności w relacji małżeńskiej.

Przykłady z życia osobistego i zawodowego, liczne dowcipy i anegdoty sprawiły, że nawet trudne, czasami niewygodne treści stawały się „lekkostrawne” i skłaniały tym samym do głębszej refleksji.

Na koniec pozostaje zastosować się do zaleceń, a jak doświadczenie życiowe pokazuje jest to najtrudniejsze zadanie, które musimy wykonać już sami.

Może jednak recepta na szczęście małżeńskie istnieje i uczestnicy spotkania dostali do niej dostęp.

Oby takich cennych spotkań było więcej i żebyśmy umieli z nich korzystać!