WebExStartKto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
 mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam».
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.

                                          Ps 91

 

„Pośród izolacji, w której cierpimy z powodu braku uczuć i spotkań, doświadczając braku wielu rzeczy, po raz kolejny posłuchajmy nowiny, która nas zbawia: On zmartwychwstał i nam towarzyszy”

                            Papież Franciszek – z rozważań przed błogosławieństwem Urbi et Orbi

 

 

Kochane Rodziny Domowego Kościoła

Słowa Psalmu 91 towarzyszą nam niemal od początku epidemii koronawirusa w Polsce, podtrzymując naszą wiarę w Bożą opiekę i nadzieję na przetrwanie tego trudnego czasu.

Tydzień temu w sobotę w naszych domach jednoczyliśmy się duchowo na Dniu Wspólnoty. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy pamiętali i modlili się wspólnie, rozważali wybrany fragment Pisma Świętego, łącząc się z Domowym Kościołem naszej diecezji.  

Pandemia spowodowała, że świat zatrzymał się nagle w swym szalonym biegu. Dla wielu z nas oznacza to więcej czasu spędzanego w domu z rodziną. Postarajmy się nie zmarnować tego Bożego daru, wykorzystując go na Namiot Spotkania, modlitwę małżeńską i rodzinną, czytanie Pisma Św., oraz Dialog. W dotychczasowej rzeczywistości często w dzieleniu zobowiązaniami nasze niedociągnięcia tłumaczyliśmy brakiem czasu, nadmiarem pracy zawodowej i zajęciami dodatkowymi. Teraz jest okazja, aby nadrobić zaległości w naszych zobowiązaniach aby być bliżej Pana Jezusa, któremu teraz szczególnie musimy zawierzyć i zaufać, bo tylko On jest lekarzem, który może nas uleczyć.

Ze względu na kwarantannę nie możemy spotykać się na naszych miesięcznych spotkaniach, ale  proponujemy przetestowanie zdalnego spotkania. Załączamy jeszcze raz opis realizacji takiego połączenia. Koronawirus atakuje nasze ciała, ale nie może zabić naszego ducha i Wspólnoty! Na stronie krajowej DK http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/miesieczne-spotkanie-kregu/ jest dostępny konspekt spotkania kwietniowego, a na stronie http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/slowo-pary-krajowej/ słowo Pary Krajowej DK.

Pan Bóg wyprowadza nas w Wielkim Poście na pustynię. Pustynię izolacji od naszych bliskich i znajomych, naszych przyzwyczajeń i ulubionych zajęć, ale zwłaszcza na pustynię oddzielenia od Eucharystii - Źródła i Szczytu naszego życia duchowego. Daje nam w ten sposób okazję do odkrycia Jego Obecności w naszej codzienności, Jego towarzyszenia, gdy tylko się do Niego zwracamy w pokornej modlitwie. Tym samym stawia nam pytanie: co w moim życiu duchowym jest tylko zwyczajem, rutyną, a co prawdziwą wiarą, pragnieniem spotkania z Chrystusem.

W naszych modlitwach nie musimy być sami. Cały czas obowiązuje hasło „zostań w domu”, w miarę rozwijania się epidemii coraz bardziej uzasadnione, ale przecież jesteśmy wspólnotą duchową. Podobnie jak w sobotę 24 marca łączyliśmy się duchowo na modlitwie, tak możemy robić to codziennie. Można włączyć się w już proponowane formy modlitwy (Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia Różaniec o 20.30)  lub umówić się w kręgu, rejonie na własną formę takiej modlitwy.

 Szczególnie zapraszamy Was Wszystkich do włączenia się w Nowennę za Ojczyznę, składającą się z Litanii do Wszystkich Świętych, którą Pan Jezus zalecił do odmawiania św. Siostrze Faustynie.  

Jeszcze raz zachęcamy do wczytywania się we fragmenty Pisma Św. z liturgii dnia, pamiętając o tym, że Słowo Boże jest żywe i skuteczne. Dzisiaj czytamy w Psalmie 130:

Pokładam nadzieję w Panu,

Dusza moja pokłada nadzieję w Jego Słowie,

Dusza moja oczekuje Pana.”

Pamiętamy o Was w naszej modlitwie małżeńskiej i również prosimy o modlitwę. Otaczajmy modlitwą naszych kapłanów i służbę zdrowia.

Serdecznie pozdrawiamy, i mamy nadzieję na spotkanie z Wami wkrótce.

Szczęść Boże!

Ula i Andrzej Rychliccy
Para Diecezjalna DK

 

 instrukcja tworzenia spotkania webex