Zakończenie roku formacyjnego Domowego Kościoła

            Dnia 19.06.2021 w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odbyło się Zakończenie Roku Formacyjnego Domowego Kościoła.

            Rodziny z całej diecezji, wraz z młodzieżą i moderatorami dziękowali Bogu za cały rok pracy. Jak zaznaczyła Para Diecezjalna DK Ula i Andrzej Rychliccy we wprowadzeniu podczas zawiązania wspólnoty, był to trudny czas. Ograniczenia w praktykowaniu wiary, dostępu do sakramentów, spotkań wspólnotowych, rekolekcji, pielgrzymek. Lęk o zdrowie swoje i najbliższych, choroba, izolacja, ból po stracie kogoś z rodziny, wspólnoty, sąsiedztwa, niepewność, zagubienie.

 

            Ale był to też czas odkrywania na nowo jakim darem i łaską jest wiara, świadomość bycia w rękach miłującego Boga, umocnienie osobistej relacji z Chrystusem, relacji rodzinnych, wsparcia modlitewnego i czynnego wspólnoty. Czas małych cudów. Czas próby.

            Jako wspólnota Ruchu Światło Życie trwamy pomimo trudności przede wszystkim dzięki opiece Bożej, ale też i dzięki ludziom, którzy ją tworzą i jej służą. Jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii Para Diecezjalna podziękowała za posługę ustępującym 5 parom rejonowym oraz moderatorowi Diecezjalnemu DK księdzu Bogusławowi Sarniakowi za lata pracy poświęcone dla dobra Domowego Kościoła i rodzin.

            Księże Bogusławie! Dziękujemy za słowo, które do nas kierowałeś, za poświęcony czas, gorliwość, ofiarność, energię i dobry humor, bezpośredniość i dostępność. Sprawą Bożą jest skąd w Tobie tyle siły. Niech Bóg będzie uwielbiony i niech Ci Błogosławi. Będziemy pamiętać w modlitwie!

            W tym roku kończy również swoją posługę Para Diecezjalna Urszula i Andrzej Rychliccy.

            Ulo i Andrzeju! Dziękujemy za 5 lat Waszego posługiwania, za ogromne serce i troskę o rodziny i miłość do Domowego Kościoła. Trudno ująć w kilku słowach ilość i zakres zadań jakich się podjęliście i sumiennie realizowaliście.

Ile Was to kosztowało i energii, tylko Bóg wie i On niech Was wynagrodzi i błogosławi.

Szczególnie troszczyliście się o formację rodzin i udział w rekolekcjach, Gdziekolwiek się pojawialiście zawsze zachęcaliście do udziału w nich, dbaliście o świadectwa, które okazywały jak czas rekolekcji wpływał na relacje w małżeństwie i rodzinie, że warto, że trzeba jechać. Organizowaliście wiele turnusów rekolekcji, zapraszaliście na dni wspólnoty, pielgrzymki.

Dbaliście o prawidłowe funkcjonowanie rejonów, otaczaliście opieką moderatorów, pary rejonowe, animatorów. Służyliście radą, tłumaczyliście, zachęcaliście, przekonywaliście. Wszystko to czyniliście z wielką troską, taktem, wyczuciem. Podczas waszej posługi zmienił się dom rekolekcyjny w Wiśniowej, stał się miejscem, gdzie rekolekcje mogą się odbywać przez cały rok. Kto tam nie był po remoncie, to warto zobaczyć.

            I wreszcie na koniec chcieliśmy Wam podziękować za świadectwo Waszej miłości małżeńskiej, wielką troskę o siebie nawzajem, drobne gesty i czułości i szacunek.

Jeśli pogłębiana wiara, udział we wspólnocie DK i podjęcie posługi na jej rzecz tak owocują, to warto to naśladować!

            Decyzją Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, nową Parą Diecezjalną zostali Justyna i Piotr Krzynówek. Módlmy się za Nich gorąco o potrzebne łaski.

            Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Moderator Diecezjalny Domowego Kościoła Ksiądz Bogusław Sarniak, koncelebrowali ks. Ryszard Gacek - Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Jacek Bernacik i wielu moderatorów rejonowych, kręgów podstawowych, oazy młodzieżowej oraz liczne rodziny i młodzież skupieni w Ruchu Światło Życie. O piękną oprawę liturgiczną i muzyczną zadbał rejon VI i VII DK oraz młodzież. Wzruszająco, jak co roku, wyglądała procesja z darami, w której pary rejonowe niosły znaki rejonów, chleb i winogrona.

            Po Mszy Świętej odbyło się błogosławieństwo par, które podjęły się prowadzenia rekolekcji wakacyjnych. W tym roku odbędzie się 16 turnusów różnego typu rekolekcji. Polecajmy prowadzących księży, pary animatorskie, diakonie i wszystkich uczestników opiece Bożej.

            Za cały ten rok pracy niech będzie Chwała Panu!!! 

J.M. Jachym, Para Rejonowa Rejonu XV

DK80

fot. Radosław Ring