IMG 6740

Tegoroczny wiosenny Diecezjalny Dzień Skupienia Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej odbył się 18 marca 2023 roku w Sanktuarium św. Józefa w pięknym, neogotyckim kościele w krakowskim Podgórzu. Dopisała piękna pogoda i pomimo chłodnego poranka promienie słońca ogrzewały licznie przybyłych do sanktuarium pielgrzymów. Dzieci mogły liczyć na wspaniałą opiekę, która jak na parafię Józefa przystało, w dużej mierze składała się z dzielnych tatusiów.

W czasie zawiązania wspólnoty historię sanktuarium świętego Józefa – mężnego opiekuna rodzin przybliżył nam opiekun tego miejsca – ksiądz Antoni Bednarz, przez którego zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci i dzięki jego otwartość czuliśmy się jak w domu. Dowiedzieliśmy się również o szczególnym znaczeniu parafii świętego Józefa w historii krakowskiego Domowego Kościoła jako kolebki ruchu w tym rejonie. Została przypomniana postać ks. Inf. Franciszka Kołacza jako zasłużonego Kapłana dla rozwoju DK w diecezji i Polsce jak również poza jej granicami.

Wysłuchaliśmy świadectw małżeństw, które uczestniczyły w tegorocznych, zimowych rekolekcjach formacyjnych i chciały podzielić się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniem spotkania z Jezusem i Jego działaniem w ich rodzinach oraz trudnościami i dylematami związanymi z pobytem na rekolekcjach.

Konferencję nt. „Życie rodzinne w blasku Eucharystii – św. Zelia i Ludwik Martin” wygłosił o. dr Marek Wójtowicz SJ. Została nam przybliżona historia rodziny Martin – nie tylko rodziców, nazwanych „Ukrytymi świętymi”, ale również córek państwa Martin, z których najbardziej znaną jest św. Tereska od Dzieciątka Jezus.

W czasie namiotu spotkania pochyliliśmy się nad fragmentem Ewangelii wg świętego Łukasza. Medytując nad przypowieścią o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni aby się modlić, zastanawialiśmy się nad naszą postawą na modlitwie.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Janusz Mastalski. Przybyło na nią również wielu kapłanów związanych z Ruchem Domowego Kościoła, wśród których ze szczególnym wzruszeniem powitaliśmy ks. Franciszka Kołacza. Wzorowa asysta liturgiczne pozwoliła księdzu biskupowi na radosne przeżycie spotkania z nami a liturgię jak i pozostałe punkty programu uświetniła znakomita oprawa muzyczna.

Po Eucharystii udaliśmy się na agapę do domu parafialnego, w którego podziemiach znajduje się miejsce zwane Kamieniołomem Jan Pawła II, gdzie przy ciastku i herbacie doświadczyliśmy ducha radości bycia razem w naszej wspólnocie.

Chwała Panu !

Agnieszka i Krzysztof

Rejon II 

A tymczasem, podczas konferencji i namiotu spotkania w ciepłych salkach dzieci miały różne atrakcje: