Drukuj
Odsłony: 113

– Księża, którzy opuścili własne rodziny, potrzebują waszego świadectwa do swojej formacji. Dziękuję wam za to, że jesteście – mówił w sobotę ks. bp Janusz Mastalski do małżeństw Domowego Kościoła zgromadzonych na Eucharystii podczas wiosennego Diecezjalnego Dnia Skupienia Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie.

Odnosząc się do życia błogosławionej rodziny Ulmów, których relikwie podarowane wspólnocie przez metropolitę przemyskiego apba Adam Szala po  raz pierwszy towarzyszyły zgromadzonym, zwrócił uwagę na ogromne znaczenie pokory w codziennej służbie w rodzinie, która wymaga nieustannego wysiłku, otwierania się na innych. – Bo tylko ludzie otwarci na innych są w stanie poznać miłość – podkreślił.

Spotkanie wpisane w obchody 50-lecia formacji DK w archidiecezji krakowskiej ubogaciła obecność odpowiedzialnych krajowych Domowego Kościoła – Tomasza Kasprowicza i ks. dr inż. Damiana Kwiatkowskiego, który wygłosił konferencję pod tytułem „Służba, odpowiedzialność i posłuszeństwo wyrazem powołania do misji”.

Wskazując bł. rodzinę Ulmów, a także prezbiterium kościoła, w którym widnieje monumentalna rzeźba z rzeszą rozpoznawalnych i anonimowych świętych, zaznaczył, że do świętości zaprasza nas sam Bóg i to jest podstawowe powołanie człowieka.

Moderator krajowy podkreślił, że w Domowym Kościele najważniejszą przestrzenią jest rodzina, ale odpowiedzialność trzeba podejmować również za Kościół. Zwrócił uwagę, że posłuszeństwo nie wiąże się z odebraniem komuś wolności, bo – jak mówił założyciel wspólnoty, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki – „wiara zawiera w sobie gotowość posłuszeństwa”. Dodał również, że Chrystus zbawił nas posłuszeństwem.

Cenne informacje nt. historii świątyni przekazał gospodarz miejsca, ks. kan. Mirosław Dziedzic, a dopełnieniem wiosennego Dnia Skupienia były świadectwa małżeństw, które w czasie ferii zimowych brały udział w rekolekcjach formacyjnych.

 

Galeria zdjęć ze spotkania: