Drukuj
Diecezjalny Dzień Skupienia Domowego Kościoła w parafii NMP Matki Kościoła

6 marca 2021r w parafii NMP Matki Kościoła na Białym Prądniku spotkały się rodziny należące do Domowego Kościoła, aby razem przeżywać wiosenny, Diecezjalny Dzień Skupienia. W spotkaniu uczestniczyły małżeństwa z całej Archidiecezji Krakowskiej od Podhala, Spiszu i Orawy po Kraków.

 

Tematem Dnia była „Dojrzałość w małżeństwie”, jako szczególny aspekt tematu całego roku pracy DK: „Dojrzałość w Chrystusie”. Po powitaniu przez parę diecezjalną i Moderatora Diecezjalnego ks. proboszcz Franciszek Ślusarczyk serdecznie powitał uczestników i nawiązując  do symboliki wystroju świątyni przypomniał, że centrum naszego życia duchowego jest Eucharystia, a Maryja, św. Józef, opiekun rodzin i święci Kościoła wskazują nam drogę prowadzącą do Chrystusa. Nad wszystkim czuwa Duch Święty, który jest światłem na tej drodze.

Następnie Milosz i Kasia, Para rejonowa IV Rejonu DK zaprezentowali swój rejon, do którego należy nasza parafia. Po nich głos zabrał Moderator Diecezjalny, ks. Bogdan Sarniak. W krótkich słowach zachęcił uczestników, aby mimo przeżywanych trudności i ograniczeń przeciągającej się pandemii nie poddawać się zwątpieniu, ale z odwagą i wolnością podejmować codzienne zadania. Jako członkowie DK powinniśmy postępować jak chrześcijanie i pielęgnować pokój, miłość i szacunek we Wspólnocie.

W konferencji pt. „Kilka biblijnych inspiracji o małżeństwie”  ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak omówił aż dziesięć inspiracji, opartych na tekstach Starego i Nowego Testamentu. Pierwsza z nich jest taka, że małżeństwo jest pełnią człowieczeństwa, bo człowiek nie może być sam. Nic nie może nam zastąpić drugiego człowieka, który jest dla nas pomocą, obrazem Boga. Nawet jeśli nie jesteśmy doskonali, to nie możemy się zniechęcać, ale razem, wytrwale wpatrywać się w zadany wzór i do niego dążyć. Małżeństwo oparte na sakramencie, związane przez Boga jest szansą dla małżonków, aby mogli wzajemnie się wspierać i wspólnie ciągnąć ciężary życia, którym sami nie potrafiliby podołać. Od nas zależy, jak potrafimy tę szansę wykorzystać. Krzyż jest wpisany w życie małżeńskie. Tylko z Bożą pomocą jesteśmy w stanie go unieść, a współmałżonek powinien nam w tym pomóc. Bóg jest na pierwszym miejscu, ale mąż/żona są tuż za nim. Trzeba pielęgnować miłość małżeńską i od czasu do czasu w nią zainwestować.

Namiot Spotkania był okazją do rozważenia przed Najświętszym Sakramentem treści konferencji i zastanowienia się, jak ja mogę przyczynić się do tego, aby nasze życie małżeńskie było jeszcze lepsze i piękniejsze. Pomocą w rozważaniu był fragment Ef 5,21-33.

Eucharystia to źródło i szczyt każdego spotkania DK. Mszy św. kończącej Dzień Skupienia przewodniczył Moderator Diecezjalny ks. Bogdan Sarniak, a koncelebrowało 9 kapłanów, moderatorów rejonowych i kręgów podstawowych oraz proboszcz parafii ks. Franciszek Ślusarczyk. Homilia ks. Wojciecha dotyczyła miłosierdzia Bożego, przebaczenia i otwarcia na rozumienie wolności drugiego człowieka. Jako „Reszta Izraela” mamy powód do dumy, ale też obowiązek przeniesienia wiary dla dalszych pokoleń.

Każdy dzień skupienia DK jest okazją do pogłębienia wiary, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, ale też do bezpośredniego spotkania i odnowienia osobistych relacji, tak bardzo potrzebnych nam, szczególnie w obecnym czasie.

AR